I Suwalskie Teatr-Akcje
Program O imprezie Informacje prasowe Galerie Księga gości

Organizatorem I Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze". Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja Twórczości". Projekt dofinasowały Fundacja Kronenberga oraz Fundacja J&S Pro Bono Poloniae. Impreza jest wspierana ze środków budżetowych Miasta Suwałki.

Najbliższe dwa dni, piątek (18.08.06) oraz sobota (19.08.06), będą możliwością aktywnego uczestnictwa mieszkańców miasta Suwałk w I Suwalskich Teatr-Akcjach. W okresie tych dwóch dni, będą odbywały się różnego rodzaju warsztaty artystyczne: teatralne, wokalno-muzyczne, plastyczne, ekologiczne. Będzie można sprawdzić się w wielu dziedzinach sztuki, wspólnie odkrywać swoje nowe talenty, umiejętność chodzenia na szczudłach, śpiewu czy tańca. Warsztaty są miejscem, aby nauczyć się czegoś nowego, lecz również stwarzają możliwość integracji i wspaniałej zabawy, na którą serdecznie zapraszamy. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, co nie przeszkadza, aby starsi mieszkańcy naszego miasta nie mieli przyjść, aby zobaczyć jak bawią się i zmagają z nowymi dziedzinami uczestnicy warsztatów.

Warsztaty zaczynają się w piątek (18.08) o godzinie 11:00 na "Kaczym Dołku" na Osiedlu Północ I. Dnia 19.08.06, czyli w sobotę, o godzinie 17:00 odbędzie się prezentacja efektów pracy dzieci i młodzieży. Ten pokaz rozpocznie rodzinny festyn artystyczno-ekologiczny. Kolejną atrakcją festynu będzie spektakl Młodzieżowej Grupy Teatralnej Kuku ze Skapiskis na Litwie. Odbędzie się on o godzinie 18:00.

Festyn zakończy o godzinie 19:00 koncert zespołu Dautenis (www.dautenis.art.pl). Jest to zespół, którego program oparty jest na opracowaniu tradycyjnych pieśni z Suwalszczyzny. Sam wyraz dautenis, to jedna z kilku odtworzonych przez językoznawców, lokalnych nazw jaćwięskich odnosząca się do dwóch jezior Suwalszczyzny obecnie nazywanych Dowcień. W języku Jaćwięgów miało oznaczać tyle, co "szybko, mocno zamarzające jezioro". Inne źródła podają, że nazwa ta wywodzi się od jeziora duchów - czyli jaćwieskich Daus. Dla członków zespołu, Dautenis to nie tylko miejsce, gdzie spędzili dużo czasu, lecz również symbol odgrzewania zapomnianych przez lata nazw, słów, znaków, pieśni i melodii.
Copyright © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"