I Suwalskie Teatr-Akcje
Program O imprezie Informacje prasowe Galerie Księga gości

Organizatorem I Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze". Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja Twórczości". Projekt dofinasowały Fundacja Kronenberga oraz Fundacja J&S Pro Bono Poloniae. Impreza jest wspierana ze środków budżetowych Miasta Suwałki.

Suwałki są miastem, które zamieszkuje wielu młodych i bardzo kreatywnych osób. Są to ludzie, którzy pragnął zmienić coś w otaczającej ich rzeczywistości, którzy nie chcą poddać się szarej codzienności. Osoby z wiatrem w głowie i duszą na ramieniu, bardzo pozytywnie patrzący w przyszłość. Nawet, jeśli część z nich opuszcza to miasto na jakiś czas, to później do niego powraca. Pragnie wówczas zrobić coś dla "niego", a w szczególności dla ludzi zamieszkujących to miejsce. Wśród nich są również pasjonaci teatru. Część z nas powie, iż Suwałki są miastem "bez teatru", co nie oznacza, że są miejscem "nie teatralnym". Wciąż pozostaje w naszych głowach pamięć o Suwalskich Eksploracjach Teatralnych. Wielu z nas z sentymentem i tęsknotą wspomina czas suwalskiego SET-u.

Właśnie Ci młodzi ludzie, pełni energii i pomysłów, pragnął urzeczywistnić na nowo nasze wspomnienia. Postanowili wprowadzić trochę magii teatralnych przedsięwzięć na ulice naszego miasta. Suwałki ponownie stanął się miastem teatralnym. Będzie to teatr przekraczający standardowe rozumienie tego pojęcia. Teatr poszukujący, eksperymentalny, pełen improwizacji, niespodzianek i nieprzewidzianych sytuacji. Niektórzy, zaliczają ten rodzaj teatru w obręb teatrów alternatywnych, inni, umiejscawiają go w przestrzeni teatrów plenerowych. Myślę, że stanowi on kwintesencję ich obu. To, co może fascynować nas, w tego rodzaju teatrze jest fakt, iż wkracza on w przestrzeń widza. Każdy z nas może stać się jego aktorem. Suwałki na nowo będą żyć w "rytm teatralnych działań", innym niż ten dotychczas nam znany. Teatr ten zaistnieje podczas I Suwalskich Teatr-Akcji , zwanych również Plenerowym Festiwalem Działań Teatralnych w Suwałkach. Organizatorem I Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie po drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk. Festiwal jest imprezą otwartą i bezpłatną.

Teatr-Akcje rozpoczną się dnia jedenastego sierpnia (11.08.2006r.), o godzinie 20:00, akcją teatralną, która będzie "wariacją działań" inspirowaną sztuką Wiliama Shakespeare "Romeo i Julia". Odbędzie się ona na "Kaczym Dołku" ? Osiedle Północ I w Suwałkach. "Wariację" tę przygotował Teatr Form Czarno-Białych Plama w współpracy z Teatrem Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego podczas wspólnych warsztatów. Akcja teatralna "Romeo i Julia" rozpocznie cykl licznych spektakli, happeningów i innego rodzaju przedsięwzięć teatralnych. Już następnego dnia, to jest dwunastego sierpnia (12.08.2006), o godzinie 20:00, przy Okręgowym Muzeum w Suwałkach, będziemy mogli obejrzeć spektakl Teatru Kreatury - Miejski Kraul. Jest to przedstawienie wyreżyserowane przez Przemka Wiśniewskiego w oparciu o opowiadania Sławomira Shuty. Miasto Suwałki zostanie przekształcone, w okresie sierpnia i września, w przestrzeń wielu teatralnych działań. Młodzi aktorzy suwalskiej grupy teatralnej będą współpracować z aktorami: Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego, Teatru Karton ze Szczecina oraz Teatru Terminus a quo z Nowej Soli. Podczas wspólnych warsztatów teatralnych będą przygotowywać nam kolejne "atrakcje-teatr-akcje" uliczne. Wymienione Teatry będą również wystawiać swoje własne spektakle, znane i doceniane na licznych Festiwalach Teatralnych w Polsce i za granicą. Do wymienionych Teatrów należy również dołączyć Grupę Teatralną Prefabrykaty z Poznania, która gościnnie zaprezentuję w najbliższą sobotę (12.08.2006) spektakl DNA Felicyta. Odbędzie się on, o godzinie 21:30, przy Zalewie Arkadia w Suwałkach.

W szczególności, chciałabym zwrócić naszą uwagę na jeden punkt programu Suwalskich Teatr-Akcji, jakim jest występ światowej sławy Teatru Biuro Podróży z Poznania. Historia Teatru jest adekwatna do jego nazwy. Jest to Teatr, który zjeździł ze swymi spektaklami niemalże cały świat. Założycielem i głównym reżyserem Teatru Biuro Podróży jest Paweł Szkotak, który za swą działalność otrzymał Paszport Polityki. Szkotak wraz ze swymi aktorami wypracował swój własny, nowatorski model kreacji artystycznej. Teatr Biuro Podróży w swych plenerowych spektaklach wykorzystuje efektowne środki wyrazu, jakimi są: szczudła, ogień, gra światłem, muzyka wywołująca silne emocje. Teatr Biuro Podróży zaprezentuje, dnia 16.08.2006 roku w Konstytucji 3-go Maja w Suwałkach, spektakl plenerowy Carmen Fenebre. Jest to widowiskowe przedstawienie, które zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia na Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych. Mogę zapewnić, że przedstawienie dostarczy nam wielu niesamowitych wrażeń i niezapomnianych obrazów. Pomiędzy spektaklami będą odbywać się również spotkania z wybitnymi twórcami współczesnego teatru, między innymi z Waldemarem Majorem Frydrychem twórcą Pomarańczowej Alternatywy, czyli założycielem legendarnego, polskiego ruchu happeningowego we Wrocławia oraz z Marcinem Liberem twórcą teatru off-owego USTA-USTA z Poznania. Nie zabraknie też w trakcie Festiwalu muzyki. W ramach Suwalskich Teatr-Akcji będziemy mogli uczestniczyć w koncercie Zespołu Dautenis z Suwalszczyzny.

Zapowiada się miesiąc licznych i niesamowitych zdarzeń, w których może uczestniczyć każdy z nas. Suwałki odzyskują w ten sposób swoją "teatralność". Mam nadzieję, że magia teatralnych przedsięwzięć dotknie każdego z nas.

Załącznik:
Opisu spektaklu "Miejski Kraul" Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego
Copyright © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"