I Suwalskie Teatr-Akcje
Program O imprezie Informacje prasowe Galerie Księga gości

Organizatorem I Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze". Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja Twórczości". Projekt dofinasowały Fundacja Kronenberga oraz Fundacja J&S Pro Bono Poloniae. Impreza jest wspierana ze środków budżetowych Miasta Suwałki.

Przez ostatni miesiąc przestrzeń naszego miasta była przekształcana w przestrzeń teatralną. Suwałki były miejscem licznych działań teatralnych. Mamy nadzieję, że każdy z was mógł, choć przez moment odczuć i uczestniczyć osobiście w teatralnych przedsięwzięciach. Myślimy, że owa "magia teatralnych przedsięwzięć" zagościła w naszym "nie-teatralnym" mieście. Okres wakacji się kończy, a wraz z nim dobiegają końca I Suwalskie Teatr-Akcje - Plenerowy Festiwal Działań Teatralnych. Na zakończenie organizatorzy chcieliby wszystkich Państwa zaprosić do kolejnych konfrontacji z działaniami teatralnymi. W okresie najbliższych kilku dni ponownie zagości na naszych ulicach teatr.

W najbliższy czwartek, to jest 07.09.2006 roku, w godzinach od 13:50 do 15:20 będzie odbywał się happening w autobusie miejskim linii nr 14. Happening jest zorganizowanym zdarzeniem o charakterze artystycznym, posiadającym swoją wewnętrzną dramaturgię. Jest otwartą formą wyrazu artysty. Często stanowi komentarz zastanego porządku społecznego, czy też politycznego. Podczas happeningu mogą zostać wprowadzone w przestrzeń jego działań elementy teatru amatorskiego. Happening oprócz tego, że daje wyraz nieskrępowanej ekspresji twórczej, to nade wszystko aktywizuje widza. Możemy w nim czynnie uczestniczyć. Czwartkowy happening został przygotowany przez Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk we współpracy z Waldemarem Majorem Fydrychem. Major posiada ogromne doświadczenie w organizacji happeningów. Był on założycielem legendarnego, polskiego ruchu happeningowego Pomarańczowa Alternatywa we Wrocławiu. Więcej informacji o Pomarańczowej Alternatywie i Waldemarze Majorze Fydrychu uzyskają państwo na stronie: http://pomaranczowa-alternatywa.republika.pl/index-pl.html. Zapraszamy jednocześnie na spotkanie z artystą, które odbędzie się również w czwartek (07.09.2006 roku), o godzinie 19:00 na dziedzińcu restauracji Na Starówce w Suwałkach. Spotkanie ma przybrać formę wykładu, podczas którego Major Fydrych przybliży nam swoją działalność oraz pokaże projekcje filmowe ze swoich happeningów. Major jest barwną postacią, która chętnie współpracuje z młodzieżą. Myślę, że forma czwartkowego wykładu może przybrać nieoczekiwane i pełne ekspresji kształty.

Dnia następnego, czyli w piątek (08.09.2006 roku) przewidziane jest spotkanie z kolejnym artystą - Marcinem Liberem. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00 w Ogrodzie Letnim Rozmarino. Marcin Liber jest jednym z założycieli i reżyserem poznańskiego teatru off-owego Usta-Usta (http://www.ustausta.art.pl). Spotkanie będzie łączyć w sobie projekcje i omówienie poszczególnych fragmentów spektakli Teatru Usta-Usta oraz będzie obejmować dyskusję na temat eksperymentów i poszukiwań w teatrze off-owym na początku XXI wieku. Oba spotkania zarówno z Marcinem Liberem, jak i Majorem Fydrych skierowane są w szczególności do młodzieży i uczniów szkół średnich, choć mile widziani są wszyscy zainteresowani i fascynaci teatru!!! Również w piątek (08.09.2006 roku) o godzinie 15:30 wystąpi gościnnie w Suwałkach Teatr Terminus a quo z Nowej Soli. Teatr ten zaprezentuje w Pasażu Grande-Synthe (koło Domu Handlowego Arkadia) spektakl "Radżas". Teatr Terminus a quo z Nowej Soli został założony przez Edwarda Gramonta w 1976 roku. Teatr ma na swoim koncie realizację około stu spektakli i akcji teatralnych. Sposób działania i wyrazu tego teatru możemy umieścić w rozległej przestrzeni między teatrem poetyckim a totalnym, między subtelnością a szaleństwem. Mieliśmy już przyjemność gościć ten Teatr u siebie podczas Suwalskich Eksploracji Teatralnych. Obejrzenie tego spektaklu będzie możliwością pewnej retrospektywy oraz nowego spojrzenia na kolejne przedstawienie teatralne w wykonaniu tej grupy artystów.

Sobota (09.09.2006 roku) będzie ostatnim dniem I Suwalskich Teatr-Akcji. Tego dnia, o godzinie 21:00, na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Suwałkach (brama - ul. Kościuszki 69) zostanie zaprezentowany spektakl pt. "Książe Niezłomny". Został on przygotowany w trakcie warsztatów teatralnych przez Teatr Form Czarno-Białych Plama z Suwałk oraz Teatr Terminus a quo z Nowej Soli. Spektakl został zrealizowany w oparciu o tekst dramatu Calderona de la Barca w przekładzie Juliusza Słowackiego. W ramach przypomnienia chcielibyśmy podać, iż dramat "Książe Niezłomny" opowiada o autentycznych wydarzeniach. Klęsce wojsk portugalskich pod Tangerem w 1437 r. Wziętego do niewoli infanta Fernanda pisarz uczynił wzorem męstwa, honoru i religijności. Odrzuca on z dumą warunki proponowane za jego uwolnienie przez Arabów i jako nędzarz toczy kolejne lata w niewoli. Nawet w obliczu śmierci nie ugina się - pozostaje chrześcijańskim rycerzem bez skazy. W jaki sposób młodzi aktorzy ukarzą losy infanta Ferdynanda? Jak zinterpretują dzieło? W jaki sposób je przedstawią i jak uwspółcześnią klasykę dramaturgii? Jakie środki wyrazu do tego zastosują? Myślę, że warto zobaczyć ten spektakl, choćby z ciekawości na stawiane wobec niego pytania oraz dlatego, aby pożegnać się z suwalskim latem teatralnym. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku doczekamy kontynuacji I Suwalskich Teatr-Akcji, a czar teatralnych przedsięwzięć nie pryśnie.
Copyright © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"